Dla wielu osób (zarówno pacjenta, jak i jego najbliższych) codzienna rehabilitacja to spore wyzwanie. To konieczny plan leczenia, który pozwala zatrzymać chorobę, a nawet wrócić do pełni sprawności.
Co jednak ważne, rehabilitację przechodzimy nie tylko w placówce, ale także w domu. Co może pacjentowi pomóc w leczeniu? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Wynajem łóżka rehabilitacyjnego
Niezwykle istotną kwestią dla osoby, która musi przez większość czasu leżeć, jest wybór odpowiedniego łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest łóżko rehabilitacyjne. Niestety, nowe modele potrafią sporo kosztować, a inwestycja może być dla nas nieopłacalna ze względu na krótki czas użytkowania. W takim przypadku lepiej jest postawić na wynajem.
Sprawdzoną wypożyczalnią sprzętu ortopedycznego jest Orto-Medic. Oferują oni wynajem łóżka rehabilitacyjnego w Gliwicach, Katowicach, Chorzowie — czyli na terenie województwa śląskiego.
Co jeszcze jest ważne?
Zbyt długie leżenie w jednej pozycji może prowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych, w tym do problemów z napięciem mięśniowym. Dlatego tak ważne jest, by pacjent w miarę możliwości zmieniał pozycję (najlepiej co 2-3 godziny) i jeśli ma taką możliwość, jadł posiłki w pozycji siedzącej.
Istotne są również bodźce w leczeniu. Oczywiście, zanim pacjent będzie mógł skorzystać ze sprzętu ułatwiającego rehabilitację, musi najpierw skonsultować się z lekarzem. Dobrze zapytać, czy drobne ćwiczenia nie będą miały przykrych konsekwencji.
Na rynku możesz znaleźć wiele przydatnych przyrządów, w tym:
- stepery,
- piłeczki,
- ściskacze do rąk.
Wsparcie bliskich
W rehabilitacji liczy się nie tylko forma fizyczna pacjenta, ale też jego kondycja psychiczna. Musi on czuć, że warto ćwiczyć i prowadzić program leczenia nawet, jeśli początkowo nie uzyskuje zamierzonych efektów. Cierpliwość oraz wsparcie bliskich, które jest chyba najlepszym motywatorem dla chorego, pozwolą mu wrócić do zdrowia i nie zrezygnować w połowie.