Rower elektryczny – moda ostatnich lat. Rozwój branży sportowej i rowerowej wypracowuje nowe rozwiązania, kierowane do specyficznych potrzeb konsumentów. Rower elektryczny nie jest dla każdego. Jest pewnego rodzaju uzupełnieniem, którego brakowało wielu osobom. To dla kogo będzie dobry i dla kogo jest kierowany, to temat na osobny wpis, dzisiaj poświęcimy nieco uwagi temu, w jaki sposób stworzyć sobie taki elektryczny rower i cieszyć się z jego wszelkich udogodnień.
Przede wszystkim zainwestuj w dobre podzespoły
W internecie można znaleźć coraz więcej specjalnych zestawów (większość pochodzi z Chin), które można zaadoptować do swojego roweru. Jakość wykonania jest dokładnie taka, jakiej można się spodziewać po większości produktach z tego kraju. Działać będzie, i pewnie trochę zabawy także dostarczy, ale korzystanie na dłuższa metę nie będzie możliwe. Wątpliwej jakości baterie będą szybko wymagały wymiany, a ich ładowność nie zapewni bezpiecznego zasięgu. Zestawy, które pozwolą dokonać konwersji roweru na elektryczny powinny pochodzić od renomowanych producentów. To oznaczać będzie oczywiście większa cenę, ale jakość całego systemu będzie stała na zdecydowanie wyższym poziomie i praktycznie nie będzie odbiegała od tych, które śą stosowane w markowych rowerach elektrycznych.
Czy konwersja jest łatwa?
Poziom trudności konwersji roweru jest pojęciem względnym, ponieważ część osób zrobi to bez najmniejszych problemów, a część kompletnie nie będzie wiedziała nawet od czego zacząć. Można to wyjaśnić tak: jeśli dokonujesz samodzielnie prostych napraw przy rowerze typu wymiana dętki, wymiana komponentów takich jak kaseta czy wolnobieg, lub mechanizm korbowy, to instalacja takiego systemu powinna być względnie łatwa. Jeśli z kolei za każdym razem odwiedzasz serwis rowerowy, wówczas lepiej pozostawić instalacje takiego systemu serwisowi. Kosz takiej usługi może wynosić około 200 zł. Warto dopytać sprzedawcę czy nie udziela usług montażu zestawy do roweru elektrycznego. Zwykle jeśli u niego zakupuje się sprzęt, montaż wliczony jest w cenę, lub przeprowadzony jest gratis.
Na co uważać przy wyborze?
Aby wybrać dobrze musimy wiedzieć co wybieramy. Zbadajmy dokładnie każdego producenta, każdego komponentu, który składa się na zestaw. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na silniku i baterii. Są to najważniejsze elementy zestawy i przede wszystkim one powinny pochodzić od znanego i specjalizującego się w tym producenta. Przykładowe zestawy warte zarekomendowania znajdziesz pod tym linkiem. Jest to przykład kilku zestawów o różnej mocy, które można zainstalować w rowerze górskim, trekkingowym, miejskim. Najważniejsze to zainwestować w dobry sprzęt, markowy i najlepiej taki, który sprawdził się na rynku, jest popularny i ma dobre opinie od użytkowników. Nigdy nie kupuj kota w worku, o którym nic nie wiesz i nie znasz opinii na jego temat. Poszukaj pomocy na forach rowerowych, być może ktoś używała takiego sprzętu i będzie w stanie ci pomóc.